czwartek, 13 października 2011

Ava Laboratorium, BioAlga, Maseczka do twarzy z algami morskimi, głęboko nawilżająca / Deeply moisturising face mask with algae

Trzecia maseczka Avy przetestowana :) Z maseczki pomidorowej i karotenowej byłam niezwykle zadowolona. Jak na ich tle wypada maska algowa?

 • Dostępność: drogerie
 • Cena: w okolicach 2 zł za saszetkę.
 • Pojemność: 7 ml
 • Przeznaczenie: maseczka głęboko nawilżająca; dla suchej i normalnej skóry.
 • Kolor: biały
 • Zapach: taki sam jak w przypadku dwóch opisanych przeze mnie masek - słodki, ciasteczkowy.
 • Konsystencja: kremowa. Maseczka jest dość tłusta. Nie wchłania się całkowicie - po kilkunastu minutach zmywałam ją micelem. Na twarzy zostawał tłustawy film.
 • Wydajność: ja sobie podzieliłam saszetkę na dwie aplikacje.
 • Podrażnienia: u mnie żadne nie wystąpiły; nie wysypało mnie ALE! w składzie znajdziemy mirystynian izopropylu oraz olej mineralny, które niestety na niektórych działają komedogennie - tu same musicie wiedzieć, czy te składniki Wam szkodzą.
 • Skład: określiłabym go jako przyzwoity. Znajdziemy w nim wiele emolientów, glicerynę, algi morskie, lecytynę, karnitynę, witaminy A i E. Niestety na liście znalazł się również składnik uznawany za niebezpieczny - DMDM hydantoina, a także trzy inne popularne konserwanty.
 • Działanie: po przebudzeniu (maseczkę nakładałam na noc) i umyciu twarzy moja skóra była nawilżona, odżywiona i gładziutka w dotyku. Nie wiem, czy maska działa przeciwstarzeniowo, ale patrząc na skład myślę, że ma taki potencjał :)
Podsumowując, maseczka jest tania i łatwo dostępna (szukajcie na najniższych półkach). Ma konsystencję białego, tłustego kremu. Jej słodki zapach kojarzy mi się z ciasteczkami. Maseczka mnie nie podrażniła, ani nie zapchała, choć u niektórych może mieć taki "skutek uboczny". Co do działania - maseczka nawilża, odżywia i wygładza skórę. Myślę, że warto ją wypróbować na sobie, o ile nie szkodzą Wam mirystynian izopropylu i olej mineralny, które mogą być komedogenne :)
I have just tried third Ava's mask :) I really like Ava's carrot mask and the mask with tomato extract. Does algae mask  live up to their standard?
 • Availability: Polish chemists'.
 • Price: circa PLN 2 for a sachet.
 • Volume: 7 ml
 • What: deeply moisturising mask for dry/normal skin.
 • Colour: white.
 • Fragrance: the same as the scent of the two previosuly described masks - sweet, biscuity.
 • Consistency: of a cream. The mask is quite greasy. It doesn't absorb - I wiped it off with micellar solution after about 15 minutes. The mask left a greasy film on my skin.
 • One sachet contains enough product for two applications.
 • Irritations/allergies: none in my case; I didn't experience neither skin irritation nor break-out. HOWEVER! the mask contains some ingredients (Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum) which may be comedogenic on some people.
 • List of ingredients: decent. The mask contains a lot of emollients, glycerin, algae, lecithin, carnitine, vitamins A and E. However, it also contains an ingredient considered harmful - DMDM Hydantoin as well as three other popular preservatives.
 • Effects: having washed my face in the morning, I noticed that my skin was moisturised, nourished, and very smooth. I don't know if the mask slows down the ageing process but the list of ingredients suggests so. All in all, the product is worth trying :)
Skład:

Skala: zielony – substancje nieszkodliwe lub o pozytywnym działaniu; pomarańczowy – substancje wzbudzające pewne zastrzeżenia; czerwony – substancje szkodliwe; czarny - nie znalazłam takiej informacji
Aqua (Woda): środek rozpuszczający.
Glycerin (Gliceryna): humektant, środek rozpuszczający, środek skażający. Pochodzenia różnego. Używana w kosmetyce głównie jako środek utrzymujący wilgoć. Jest substancją wchodzącą w skład naturalnego czynnika nawilżającego, sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. W wysokich stężeniach działa antyseptycznie, może jednak przy takiej ilości podrażniać błony śluzowe. Gliceryna jest mocno higroskopijna, w preparatach do pielęgnacji skóry (w zależności od stężenia) może mieć również niekorzystne działanie. Przy niedostatecznej wilgotności powietrza szybko pozbywa/odciąga wodę ze skóry co doprowadza często do wysuszenia naskórka.
Paraffinum Liquidum/Mineral Oil (Olej parafinowy): lipid, emolient, substancja antystatyczna, środek rozpuszczający. Jest substancją natłuszczającą, nawilżającą, wygładzającą, zapewniającą ochronę, sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. Użyta w dużych dawkach tworzy tłusty film, powodując zatykanie porów, przez co skóra pozostaje bez dostępu tlenu. "Zachowanie się" skóry po użyciu oleju parafinowego zależne jest od czystości oleju.
Isopropyl Myristate (Mirystynian izopropylu): emolient, środek rozpuszczający, substancja wiążąca. Substancja natłuszczająca, nawilżająca, wygładzająca, zapewniająca ochronę. Sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. Jest środkiem lekko rozprowadzającym się na skórze, dobrze wchłanialnym i nie stwarzającym lepkiego filmu. Składnik przyczyniający się do powstawania wągrów i trądziku, w dużych dawkach może powodować podrażnienia.
Polyacrylamide (Poliakrylamid): substancja ochronna, żelująca, antystatyczna, wiążąca.
C13-14 Isoparaffin: środek rozpuszczający, emolient. Jest to substancja natłuszczająca, nawilżająca, wygładzająca, nadająca skórze miękkość, elastyczność i gładkość.
Laureth-7: tensyd, emulgator. Składnik używany jako emulgator i środek aktywnie myjący, odpowiedzialny za gruntowne oczyszczanie skóry i włosów.
Butylene Glycol: humektant, środek rozpuszczający. Substancja wchodząca w skład naturalnego czynnika nawilżającego. Używany jest jako środek ekstrakcyjny dla roślin, do produkcji ekstraktów roślinnych. Ma działanie lekko konserwujące.
Algae (Algi morskie): Pochodzenia roślinnego. Wodorosty morskie, z których otrzymywane są ekstrakty, oleje i proszki. Produkty te dostarczają skórze cennych substancji odżywczych. Olej uzyskiwany jest z brązowych alg, które poprzez macerownie w oleju sojowym (najczęściej), nadają mu barwę zielonkawą i świeży, morski zapach. Jest on źródłem witamin, protein i mikroelementów. Stosowany w olejkach do ciała, kąpieli, w maseczkach, jako emulsje przy cellulicie. Szczególnie polecany dla dojrzalej, suchej, zanieczyszczonej skóry, skóry ze skłonnością do zapaleń. Olejek ma właściwości głęboko nawilżające, działa przeciw procesom starzenia. Esktrakt otrzymywany jest również z brązowych alg, zawiera: kwas alginowy, aminokwasy, witaminy, sole mineralne i pierwiastki śladowe. Stosowany, podobnie jak olej, przy dojrzałej, zanieczyszczonej skórze, w preparatach do kąpieli, przy cellulicie. Działa nawilżająco, ściągająco, ujędrniająco, antyseptycznie. Sproszkowane algi uzyskuje się z czerwonych glonów morskich, stosuje się je jako środki żelujące (patrz "agar agar" lub "algin"). Ekstrakty, olej lub produkty zawierające glony, muszą być konserwowane, ponieważ mają tendencję do bardzo szybkiego psucia się (tworzy się pleśń).
Propylene Glycol (Glikol propylenowy): Hydrofilowa substancja nawilżająca skórę. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Humektant. Wspomaga działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywności wody, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Glikol propylenowy jest bezpieczny do stosowania nawet w stężeniu 50% w gotowym preparacie. Może powodować podrażnienia, jeżeli nakładany jest na skórę chorobowo zmienioną.
Lecithin (Lecytyna): Wpływa na poprawę stopnia nawilżenia skóry. Emulgator W/O. Stabilizator emulsji - zapobiega rozwarstwianiu się faz w trakcie przechowywania produktu.
Carnitine (Karnityna): Pochodzenia różnego. Karnityna jest substancją o charakterze witaminy. Karnityna występuje w dwóch postaciach: D i L. Aktywna biologicznie jest L-karnityna, postać D nie oddziałuje na organizm. Związek biorący udział w regulacji poziomu tłuszczów w organizmie. W kosmetyce stosowany jako składnik o działaniu ochronnym.
Ubiquinone: antyoksydant; kondycjonuje skórę.
Polysorbate 20: niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Emulgator O/W, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Ponadto pełni rolę solubilizatora, czyli umożliwia wprowadzenie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, np. kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne, substancje tłuszczowe.
Retinyl Palmitate: witamina A; kondycjonuje skórę, wystawiona na działanie promieni UV substancja może zniszczyć DNA komórek i spowodować mutacje genów, co może doprowadzić do raka.
Tocopherol: Substancja o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym), hamuje procesy starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Jest doskonałym czynnikiem hamującym rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Witamina E wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury lipidowe błon komórkowych i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej, dzięki czemu wzmacnia barierę naskórkową. Wzmocnienie bariery naskórkowej nie tylko utrudnia wnikanie substancji obcych i zapobiega podrażnieniom, ale także hamuje TEWL (transepidermalną utratę wody) dzięki czemu wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. Przeciwutleniacz (antyoksydant). Zapobiega lub w znaczny sposób ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych. Dodatek antyoksydantów zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego.
Linoleic Acid: substancja zapachowa, antystatyczna; emolient; właściwości oczyszczające.
PABA: filtr przeciwsłoneczny. PABA jest skrótem oznaczającym związek chemiczny zwany kwasem paraaminobenzoesowym. Najbardziej znaną właściwością PABA jest jego działanie ochronne przeciw promieniom słonecznym. Dlatego też jest szeroko stosowany w produkcji olejków/mleczek do opalania jako filtr przeciwsłoneczny chroniący przed promieniowaniem UVB. Maksymalne dopuszczalne stężenie to 5%. Substancja wywołująca alergie.
PEG-40 Hydrogenated Castor Oil: substancja zapachowa, emulgator, substancja rozpuszczająca.
Phenoxyethanol (Fenoksyetanol): pochodzenia chemicznego. Ciecz o mocno kwiatowym zapachu, lekko rozpuszczalna w wodzie, dodawana do kosmetyków jako środek konserwujący. Najczęściej używana jako substancja rozpuszczająca dla innych konserwantów (parabeny) lub wspomagająca ich działanie (methyldibromo glutaronitrile). Maksymalne dopuszczalne stężenie to 1%. Działa w środowisku kwaśnym (pH).
DMDM Hydantoin: Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie wynosi 0,6%.
Methylparaben, Propylparaben: konserwanty; mogą wywoływać alergie.
Dimethicone (Polidimetylosiloksan): Emolient tzw. suchy, niekomedogenny. Tworzy na powierzchni skóry film, który ogranicza ucieczkę wody z naskórka. Substancja kondycjonująca włosy: poprawia rozczesywanie na mokro i na sucho, zapobiega splątywaniu, wygładza włosy, wykazuje działanie antystatyczne, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się włosów. Poprawia właściwości sensoryczne preparatu. Ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Ponadto jest to substancja przeciwpienną, czyli gasi pianę w preparatach do mycia. Polidimetylosiloksan jest substanjcą transparentną, która nie wykazuje działania toksycznego. Ponadto z powodu dużych cząsteczek nie penetruje w głąb skóry.
Xanthan Gum: składnik wiążący, stabilizuje emulsje, surfaktant, emulgator, reguluje lepkość produktu.
Perfume: substancja zapachowa.
EDTA: składnik chelatujący. Może podrażniać.

Źródła: wizaz.pl, kosmopedia.org, cosmeticsdatabase.com

10 komentarzy:

 1. Byłoby pięknie, gdyby nie ta parafina :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna, lubię wszelkie nawilżające. Szkoda, ze u mnie niedostępna :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Natalia, :)

  Zoila, z moich obserwacji wynika, że parafinę ładuje się do wszystkich nawilżających maseczek, które przez ten składnik są bardzo tłuste :(

  Ania, ja ją sobie przywiozłam z Polski :)

  Kleo, warto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Królowa maseczek. :D :)
  Używałam ostatnio karotenowej i byłam cholernie zadowolona. :) Na pewno wypróbuję tę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sonnaille, :D koniecznie wypróbuj, choć karotenowa w moim odczuciu jest nieco lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja za nimi nie przepadam, cała seria nie zrobiła na mnie wrażenia.. jakoś nie zauważyłam efektów działania tych maseczek

  OdpowiedzUsuń
 7. A tak z ciekawości jaka jest Twoja aktualnie ulubiona maseczka? Tyle już wypróbowałaś, więc ciekawi mnie to bardzo ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Little XXS, za to u mnie sprawdzają się super, pewnie zależy to od potrzeb cery...

  Lady, jest kilka ulubionych: glinka marokańska (kiedyś napiszę recenzję :P), karotenowa i pomidorowa z Avy, funky Dermiki... ale podejrzewam, że lista się wydłuży, bo wciąż testuję kolejne maseczki :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoją opinią :)

Bardzo proszę o niepozostawiane komentarzy typu: "Fajny blog. Obserwuję i liczę na to samo". Nie reaguję na agresywną autopromocję, więc nie spamuj, a ja nie będę musiała cenzurować :)

UWAGA: komentarze w postach starszych niż 7 dni są moderowane. Zmusił mnie do tego zalew automatycznie generowanych komentarzy, mających na celu reklamowanie różnych stron internetowych.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...