sobota, 29 października 2011

Ava Laboratorium, Frutti Relax, Maseczka z ekstraktem z grapefruita / Face mask with grapefruit extract

Jedną saszetkę tej maseczki kupiłam sama, drugą przysłała mi Słomka :* Powiem Wam, że jest ona nawet lepsza niż testowane przeze mnie do tej pory maseczki Avy :)

 • Dostępność: drogerie
 • Cena: w okolicach 2 zł za saszetkę.
 • Pojemność: 7 ml
 • Przeznaczenie: maseczka ma odżywiać, wygładzać i energetyzować.
 • Kolor: biały.
 • Zapach: słodki, ciasteczkowy z dodatkiem świeżej, cytrusowej nuty. Można uznać, że jest energetyzujący.
 • Konsystencja: kremowa, nic nie spływa po aplikacji. Maseczka jest dość tłusta i zostawia na twarzy tłustawy film. Jeśli nałożymy ją cienką warstwą, produkt całkowicie się wchłania (nie trzeba niczego zmywać). W przypadku grubszej warstwy po kilkunastu minutach można wmasować w twarz to, co się nie wchłonęło - i znowu, nie trzeba się bawić w zmywanie :).
 • Wydajność: ja sobie podzieliłam saszetkę na dwie aplikacje (wydajność zależy od tego, jak grubą warstwę lubicie nakładać).
 • Podrażnienia: u mnie żadne nie wystąpiły; nie wysypało mnie.
 • Skład: analiza poniżej.
 • Działanie: po przebudzeniu (maseczki zawsze nakładałam na noc) i umyciu twarzy zaobserwowałam, że buzia była nawilżona, odżywiona i przyjemnie gładka w dotyku. Do tego zauważyłam ukojenie naczynek, policzki były mniej różowe niż zazwyczaj.

Podsumujmy maseczkę w (subiektywnych) plusach i minusach :)Plusy:
 • ogólnie dostępna
 • tania
 • ładnie, energetyzująco pachnie
 • nie spływa z buzi po aplikacji
 • całkowicie się wchłania, nie trzeba jej zmywać
 • nie podrażnia, nie zapycha
 • działa!
Minusy:
 • maseczka jest tłusta i zostawia na skórze tłusty film, czego ja nie lubię
I bought one sachet of this product myself. The next one was sent to me by Slomka :* I have no other choice but to admit that this mask is even better than Ava's masks I have tested already :)
 • Availability: Polish chemists'
 • Price: circa PLN 2 for a sachet.
 • Volume: 7 ml
 • Designed to: nourish, smooth and energise.
 • Hue: white.
 • Fragrance: sweet, biscuity, with fresh, citrus notes. You can say it's energising.
 • Consistency: of a cream. The mask is quite greasy and it leaves a greasy film on your skin. If you apply a thin layer, it absorbs completely (so you don't have to wipe/wash it off). If you apply a thick layer of the mask, after 15-20 minutes you just have to massage whatever's still on your face into the skin - again, no wiping/washing off :).
 • How long before you're done with a sachet: it depends on your preferences as regards the thickness of the layer of the product you apply to your face; I divided the sachet into 2 applications.
 • Irritations: none in my case; no break-out.
 • Effects: when I washed my face in the morning (I always use face masks before bed), I noticed that my skin was moisturised, nourished, and smooth to touch. Also, my cheeks were less pink than usual.

Let me sum the product up in (subjective) pros and cons :)
Pros:
 • widely available
 • cheap
 • nice, energising fragrance
 • no problems during/after application
 • it absorbs completely, you don't have to wipe/wash it off
 • no irritations/break-out
 • it works!
Cons:
 • it leaves a greasy film on your skin (which I don't like)

Skład:

Skala: zielony – substancje nieszkodliwe lub o pozytywnym działaniu; pomarańczowy – substancje wzbudzające pewne zastrzeżenia; czerwony – substancje szkodliwe; czarny - nie znalazłam takiej informacji
Aqua (Woda): środek rozpuszczający.
Glyceryl Stearate (Stearynian glicerolu): Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Emulgator W/O. Substancja konsystencjotwórcza, wpływa na lepkość gotowego produktu i poprawia właściwości użytkowe.
Ceteareth 20: niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja myjąca, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Emulgator O/W. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Pełni rolę modyfikatora reologii (czyli poprawia konsystencję) w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli. Ponadto pełni rolę solubilizatora. Substancji z grupy Ceteareth nie należy używać na uszkodzoną skórę.
Ceteareth-12: emulgator, lipid, tensyd. Emulgator w emulsji typu O/W (olej w wodzie). Emulsje stworzone z Ceteareth-12 są w wysokim stopniu nieczułe przeciwko zakłócającym składnikom. Substancja aktywnie myjąca, odpowiedzialna za gruntowne oczyszczanie skóry i włosów. Substancji z grupy Ceteareth nie należy używać na uszkodzoną skórę.
Cetearyl Alcohol (Alkohol cetearylowy): emulgator, emolient, regulator lepkości, stabilizator emulsji, środek zmętniający. Pochodzenia różnego. Substancja natłuszczająca, nadająca skórze miękkość, elastyczność i gładkość.
Cetyl Palmitate (Palmitynian cetylowy): wosk, emolient. Substancja dająca konsystencję w emulsji. Środek natłuszczający, wygładzający, nadający skórze miękkość, elastyczność i gładkość.
Glycerin (Gliceryna): humektant, środek rozpuszczający, środek skażający. Pochodzenia różnego. Używana w kosmetyce głównie jako środek utrzymujący wilgoć. Jest substancją wchodzącą w skład naturalnego czynnika nawilżającego, sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. W wysokich stężeniach działa antyseptycznie, może jednak przy takiej ilości podrażniać błony śluzowe. Gliceryna jest mocno higroskopijna, w preparatach do pielęgnacji skóry (w zależności od stężenia) może mieć również niekorzystne działanie. Przy niedostatecznej wilgotności powietrza szybko pozbywa/odciąga wodę ze skóry co doprowadza często do wysuszenia naskórka.
Vitis Vinifera Oil: Olej z pestek winogron - cenny surowiec kosmetyczny pozyskiwany z pestek Vitis vinifera, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, polifenole. Bardzo dobrze wchłania się przez naskórek. Ma działanie nawilżające, ochronne i łagodzące. Jest skutecznym środkiem antyoksydacyjnym. Chroni lipidy skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zapobiega przedwczesnemu procesowi starzenia się skóry. (http://www.doz.pl/czytelnia/a732-Leki_przeciwplytkowe)
Paraffinum Perliquidum: łacińska nazwa oleju mineralnego; lipid, emolient, substancja antystatyczna, środek rozpuszczający. Jest substancją natłuszczającą, nawilżającą, wygładzającą, zapewniającą ochronę, sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. Użyta w dużych dawkach tworzy tłusty film, powodując zatykanie porów, przez co skóra pozostaje bez dostępu tlenu. "Zachowanie się" skóry po użyciu oleju parafinowego zależne jest od czystości oleju.
Hydroxyethyl Acrylate: stabilizator emulsji, środek zmętniający, regulator lepkości.
Sodium Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer: stabilizator emulsji, substancja zmętniająca, regulator lepkości.
Squalane (Skwalan): Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. W preparatach myjących stosowany jako substancja renatłuszczająca.
Polysorbate 60: emulgator, tensyd. Pochodzenia najczęściej chemicznego. Emulgator i koemulgator w emulsji typu O/W (olej w wodzie). Dobrze tolerowana substancja, aktywnie myjąca, odpowiedzialna za gruntowne oczyszczanie skóry i włosów.
Citrus Grandis Extract (ekstrakt z grapefruta): Ekstrakt z grejpfruta znajduje częste zastosowanie w preparatach kosmetycznych, m.in. w produktach zapobiegających starzeniu się skóry, pękaniu naczynek czy działających anty zapalnie. Grejpfruty czerwone, żółte czy różowe są szczególnie bogate w witaminy, przede wszystkim C dzięki czemu wzmacniają naczynia krwionośne. Ekstrakt zawarty w miąższu i pestkach grejpfruta działa niszcząco na ok. 800 rodzajów bakterii i wirusów oraz na ponad 100 rodzajów grzybów chorobotwórczych. Odpręża i tonizuje skórę, odświeża, oczyszcza i liftinguje. (http://www.farmona.pl/kosmetyki-gabinetowe/egzotyczny-pedicure-spa/)
Shea Butter (Masło shea): Pochodzenia roślinnego. Afrykańskie drzewo Butyrospermum Parkii Kotschy, z którego owoców (orzechów) otrzymywany jest, poprzez tłoczenie, tłuszcz. Owoce te zawierają do 50% cennego tłuszczu. Masło Shea bogate jest w naturalną alantoinę, witaminę E, prowitaminę A, posiada lekki (3-4) filtr ochronny (UVB). Jest tłuszczem, który daje konsystencję w emulsjach, dzięki czemu stwarza śmietankowy, stabilny produkt kosmetyczny. Jego bogaty skład czyni go również substancją aktywną. Masło Shea ma właściwości wygładzające, natłuszczające, nawilżające, sprawia, ze skóra jest elastyczna, miękka i gładka. Znajduje zastosowanie w emulsjach wszelkiego rodzaju, balsamach, maściach przy suchej, wrażliwej, dojrzałej skórze, do kremów ochronnych, przy chorobach skóry jak np. łuszczyca.
Propylene Glycol (Glikol propylenowy): Hydrofilowa substancja nawilżająca skórę. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Humektant. Wspomaga działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywności wody, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Glikol propylenowy jest bezpieczny do stosowania nawet w stężeniu 50% w gotowym preparacie. Może powodować podrażnienia, jeżeli nakładany jest na skórę chorobowo zmienioną.
Lecithin (Lecytyna): Wpływa na poprawę stopnia nawilżenia skóry. Emulgator W/O. Stabilizator emulsji - zapobiega rozwarstwianiu się faz w trakcie przechowywania produktu.
Ubiquinone: antyoksydant; kondycjonuje skórę.
Sodium Pyrrolidone Carboxylate (Sodium PCA): Substancja filmotwórcza, hydrofilowa, rozpuszczalna w wodzie. Jest odpowiedzialna za utrzymywanie wody w naskórku, dzięki czemu go nawilża, a także zmiękcza i wygładza skórę. Humektant.
Dimethicone (Polidimetylosiloksan): Emolient tzw. suchy, niekomedogenny. Tworzy na powierzchni skóry film, który ogranicza ucieczkę wody z naskórka. Substancja kondycjonująca włosy: poprawia rozczesywanie na mokro i na sucho, zapobiega splątywaniu, wygładza włosy, wykazuje działanie antystatyczne, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się włosów. Poprawia właściwości sensoryczne preparatu. Ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Ponadto jest to substancja przeciwpienną, czyli gasi pianę w preparatach do mycia. Polidimetylosiloksan jest substanjcą transparentną, która nie wykazuje działania toksycznego. Ponadto z powodu dużych cząsteczek nie penetruje w głąb skóry.
Polysorbate 20: niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Emulgator O/W, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Ponadto pełni rolę solubilizatora, czyli umożliwia wprowadzenie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, np. kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne, substancje tłuszczowe.
Retinyl Palmitate: witamina A; kondycjonuje skórę, wystawiona na działanie promieni UV substancja może zniszczyć DNA komórek i spowodować mutacje genów, co może doprowadzić do raka.
Tocopherol: Substancja o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym), hamuje procesy starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Jest doskonałym czynnikiem hamującym rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Witamina E wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury lipidowe błon komórkowych i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej, dzięki czemu wzmacnia barierę naskórkową. Wzmocnienie bariery naskórkowej nie tylko utrudnia wnikanie substancji obcych i zapobiega podrażnieniom, ale także hamuje TEWL (transepidermalną utratę wody) dzięki czemu wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. Przeciwutleniacz (antyoksydant). Zapobiega lub w znaczny sposób ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych. Dodatek antyoksydantów zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego.
Linoleic Acid: substancja zapachowa, antystatyczna; emolient; właściwości oczyszczające.
PABA: filtr przeciwsłoneczny. PABA jest skrótem oznaczającym związek chemiczny zwany kwasem paraaminobenzoesowym. Najbardziej znaną właściwością PABA jest jego działanie ochronne przeciw promieniom słonecznym. Dlatego też jest szeroko stosowany w produkcji olejków/mleczek do opalania jako filtr przeciwsłoneczny chroniący przed promieniowaniem UVB. Maksymalne dopuszczalne stężenie to 5%. Substancja wywołująca alergie.
DMDM Hydantoin: Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie wynosi 0,6%.
Phenoxyethanol, Methylparaben, Propylparaben: konserwanty; mogą wywoływać alergie.
EDTA: składnik chelatujący. Może podrażniać.

Źródła: wizaz.pl, kosmopedia.org, cosmeticsdatabase.com

15 komentarzy:

 1. Jak to się stało, że jeszcze jej nie miałam?:)

  OdpowiedzUsuń
 2. też nie lubię tłustego filmu po maseczce..


  masz chęć na konkurs? :-)
  http://my-love-cosmetics.blogspot.com/2011/10/konkurs-z-crafterie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam kiedyś tą maseczkę, a co do tłustego filmu racja ja poprostu po niej umyłam buzie

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam grejfrutowe kosmetyki praktycznie tak samo jak kokosowe więc będe musiała jej poszukać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Calkiem ciekawa, ale u mnie pewnie jej nie bedzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. nie próbowałam jeszcze maseczek tej firmy i chyba najwyższy czas zacząć! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zmalowanalala, trzeba to nadrobić :D

  One_LoVe, mało kto lubi :)

  Yasminello, tylko że jak chcę, żeby maseczka działała w nocy, nie mogę buzi umyć ;)

  Lady, warto, ale od razu zastrzegam, że czystym grapefruitem ona nie pachnie :)

  Monika, szukaj w Rossmannie na najniższych półkach :)

  Sunny, :)

  Lidzia, polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To teraz muszę nawiedzić rossmanna i zakupić opakowanie dla siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tej konkretnej maseczki nie korzystałam, ale powiem Ci, że przez Ciebie zaczęłam częściej używać jakichś maseczek niż raz na 3 miesiące ;).
  I kurcze faktycznie działa ;).

  OdpowiedzUsuń
 10. Ruda, cieszę się :) Twoja buzia na pewno też :)

  OdpowiedzUsuń
 11. maseczka niestety nie dla mnie... moja tłusta skóra, plus film jaki zostawia maseczka zwiastuje potok sebum :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ada, mam skórę zmierzającą w stronę tłustej, ale ona też potrzebuje nawilżenia :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoją opinią :)

Bardzo proszę o niepozostawiane komentarzy typu: "Fajny blog. Obserwuję i liczę na to samo". Nie reaguję na agresywną autopromocję, więc nie spamuj, a ja nie będę musiała cenzurować :)

UWAGA: komentarze w postach starszych niż 7 dni są moderowane. Zmusił mnie do tego zalew automatycznie generowanych komentarzy, mających na celu reklamowanie różnych stron internetowych.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...