piątek, 21 stycznia 2011

Jak bezpiecznie "odświeżyć" stary lakier / How to 'revive' a thick nail polish safely

Kilka lat temu kupiło się ładny lakier. Kilka lat przeminęło, lakier niezużyty, ale nie chcemy go wyrzucać. Co począć jeśli zgęstniał i się ciągnie? Wiele osób rozcieńcza taki lakier zmywaczem do paznokci. Stop! To błąd! Po pierwsze, zmywacz, nawet bezacetonowy, dodany do lakieru wysuszy i osłabi paznokcie. Po drugie, lakier straci na jakości - na pewno będzie szybciej odpryskiwać. Do rozcieńczenia i odświeżenia zgęstniałego lakieru służą specjalne rozcieńczalniki. Ja posiadam taki produkt Inglota. Kosztował mnie 11 zł.  Na buteleczce czytamy: "Preparat rozcieńcza zbyt gęsty lakier przywracając jego właściwą konsystencję. Pozwala przedłużyć przydatność wszystkich lakierów do paznokci nie zmieniając ich właściwości".
Preparat działa:) W swoich zbiorach miałam siedmioletni lakier Astora. Ponieważ poza zgęstnieniem nic innego się z nim nie działo, dodałam trzy krople rozieńczalnika i zużyłam lakier do ostatniej kropelki:) Nie zgęstniał na powrót (nawet przy samym końcu) i nie stracił na jakości. Moim paznokciom też nic się nie stało, nie zostały osłabione. Także polecam ten sposób i ten preparat:)

PS. Rozcieńczalnik strasznie śmierdzi, więc nie polecam zbliżania nosa do butelki:)

Dla zainteresowanych:
Składniki / Ingredients: Ethyl Acetate, N-Butyl Acetate, Isopropyl Alcohol

Ethyl Acetate (Octan etylu): Pochodzenia chemicznego. Ester kwasu octowego z etanolem. Środek rozpuszczający do lakierów do paznokci i zmywaczy. Rozpuszczalnik substancji aro­matycznych, na przykład dodatków zapachowych. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=332)

N-Butyl Acetate (Octan n-butylu): W przemyśle octan butylu stosowany jest jako rozpuszczalnik farb i lakierów nitrowych, celuloidu, tłuszczu, wosków, żywic, acetylocelulozy (łącznie z alkoholem butylowym) oraz jako surowiec w wielu syntezach organicznych. (http://www.plastech.pl/plastechopedia/wyswietl_141/octan-n-butylu)

Isopropyl Alcohol: Pochodzenia chemicznego. Substancja podobna do alkoholu etylowego, jednakże bardziej wyraźna w zapachu, mniej przelotna i bardziej toksyczna. Jako środek dezynfekujący jest o wiele skuteczniejsza/mocniejsza. Ma działanie odtłuszczające i oczyszczające, redukuje wytwarzanie się piany.
IPA stosowany jest w preparatach kosmetycznych (do użytku zewnetrznego) jako rozpuszczalnik lub rozcieńczalnik. Zastosowanie znajduje głównie w produktach do pielęgnacji włosów jak wody, spraye. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=338)


Several years ago you happened to buy a nice nail polish. Several years passed, you still have the varnish but you don't want to just throw it away. What should you do if the polish got thicker? A lot of people use some nail polish remover to make such a varnish thinner. Stop! Firstly, your nails can get dry and damaged. Secondly, the varnish will chip easily. What you should use to revive a nail varnish is a thinner. Now, in the UK you can buy it online or perhaps from nail salons. I bought my thinner in Poland (brand: Inglot, also available in England). The product totally works. I tested it on a seven-year-old nail varnish and was able to use it till the last drop. It didn't lose its quality and also nothing bad happened to my nails. So, ladies, try to revive your thick nail polishes with a thinner!

4 komentarze:

 1. Pierwszy raz slysze I takin cudenku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co rozumiem mieszkasz w Anglii a tu niestety rozcienczalniki nie są popularne. Ostatnio nawet w jakimś programie babka radziła użwać w tym celu zmywacza. Tragedia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna i przydatna rzecz :) właściwie przydałaby mi się więc zapewne w niedalekiej przyszłości wpadnie w moje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. fajny produkt, chociaż nie mam takich lakierów w potrzebie. swoją maluśką kolekcję zaczęłam zbierać może rok temu, więc lakiery są jeszcze w całkiem niezłym stanie :) ale warto wiedzieć na przyszłość, gdzie szukać pomocy :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoją opinią :)

Bardzo proszę o niepozostawiane komentarzy typu: "Fajny blog. Obserwuję i liczę na to samo". Nie reaguję na agresywną autopromocję, więc nie spamuj, a ja nie będę musiała cenzurować :)

UWAGA: komentarze w postach starszych niż 7 dni są moderowane. Zmusił mnie do tego zalew automatycznie generowanych komentarzy, mających na celu reklamowanie różnych stron internetowych.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...