piątek, 18 stycznia 2013

Zasady interpunkcji: wprowadzenie.

W zeszłym roku rozpoczęłam na blogu mini-serię mającą na celu promowanie poprawnych zasad pisowni. Pomysł wziął się stąd, iż codziennie czytam wiele blogów i zauważyłam kilka problemów, zwłaszcza z odmianą przez przypadki, używaniem bynajmniej/przynajmniej jako synonimów oraz z pisownią łączną i rozłączną. Wszystkie posty z tej mini-serii znajdziecie w zakładce Kącik ortograficzny. Informacje czerpałam z internetowego słownika PWN. Wybierając kwestie do publikacji skupiłam się głównie na problemach zaobserwowanych na blogach; nie pojawiło się np. nic o zasadach dotyczących pisowni małych/wielkich liter, pisowni nazw własnych, itp. Jeśli ktoś z Was chciałby jednak o tym poczytać, zapraszam TUTAJ; fantastyczne źródło informacji.

Ja natomiast pragnę podjąć jeszcze temat wybranych zagadnień z interpunkcji. Osobiście nie mogę czytać blogów, których autorki są na bakier z interpunkcją. Nie toleruję totalnego ignorowania przecinków i kropek (nie mówię o przypadkach, gdzie ktoś raz czy dwa pominął jakiś znak interpunkcyjny, ale o notorycznym ignorowaniu zasad). Nienawidzę czytać jednego wielkiego ciągu słów, podobnego bardziej do zlepka myśli niż tekstu pisanego, ponieważ niesamowicie mnie to męczy. Poza tym bez odpowiednich znaków przestankowych tekst nie jest przejrzysty i jednoznaczny. Z mojego punktu widzenia nieprzejrzysta recenzja to niewartościowa recenzja...

No dobra. Tytułem wprowadzenia (ponieważ pojawią się jeszcze osobne posty dotyczące wybranych znaków interpunkcyjnych) wkleję tu świetną tabelę obrazującą funkcje znaków interpunkcyjnych. Znalazłam ją w nieocenionym Słowniku PWN (źródło):

Znaki interpunkcyjne i ich funkcje
Charakter znaku Znak interpunkcyjny Podstawowe funkcje
Znaki oddzielające kropka zamykanie wypowiedzeń
średnik, przecinek oddzielanie mniejszych całości w obrębie wypowiedzenia
Znaki prozodyczne wielokropek, myślnik, pytajnik oznaczanie przerwania, zawieszenia głosu, szczególnej intonacji
Znaki emocji wykrzyknik, pytajnik, myślnik, wielokropek oznaczanie stanów uczuciowych mówiącego
Znaki opuszczenia wielokropek, myślnik zaznaczanie pominięć w tekście
Znaki wyodrębniające dwukropek wprowadzenie wyliczenia, cytatu, uzasadnienia, wyniku, wyjaśnienia
cudzysłów, nawias, dwa przecinki (otwierający i zamykający), dwa myślniki (otwierający i zamykający) wydzielanie fragmentów tekstu

36 komentarzy:

 1. fajna tabelka.. prosto, zwięźle i na temat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę ze bardzo zwracasz uwagę na pisownię ;) będę się teraz bała pisać komentarze ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tam, oj tam ;) komentarze to nieformalna forma wypowiedzi ;) ja mam bardziej na myśli publikowanie tekstów, które czyta jakaś liczba osób. jeśli przez jakiś czas osoby te będą czytać teksty z błędami, błędy mogą się utrwalić...

   poza tym nie zauważyłam, żebyś miała problem z pisownią :]

   Usuń
  2. Na pisownie nieszczególnie zwracam uwagę, piszę "odruchowo" i w miare dobrze znam ortografie w razie czego błędy w komentarzach się podkreślają ;P za to bardzo zwracam uwagę na to jak ktoś mówi zwłaszcza na poprawność form wyrazów ;)

   Usuń
 3. Tak, tabelki zdecydowanie ułatwiają odbior :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie krew zalewa gdy patrzę na wpisy "pani" bibliotekarki (założyła sobie podstronę na www. naszej miejscowosci). Czytam, że: "Ania , Kasia , Monika i Małgosia brały udział w konkursie ."
  Spacja tam, spacja tu... A co?! Albo zamiast wyrównania do prawej - 50 spacji i dopiero jej podpis (byłam adminem tej stronki i niestety w polu edycji bardzo ładnie te spacje wychodziły)... Osoba "wyskształcona i z wyższych sfer" jak to o sobie zwykła mówić. Pfff...
  Dzięki za pościk, ortografia i gramatyka nigdy nie były moją mocną stroną. Staram się pilować. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem, mnie osobiście zbędne spacje aż tak nie drażnią, ale osoba, która sama o sobie mówi, że jest wykształcona i z wyższych sfer, nie zasługuje w moich oczach na szacunek. nie narcyzmowi ;)

   Usuń
 5. Bardzo lubię Twój kącik ortograficzny, bo muszę się pilnować ;) Często mam problem z przecinkami. Wstawić przecinek, czy nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zwykle, wielki plus dla Ciebie.

  Odnośnie ramki:
  bardzo dobry pomysł z tym kolorystycznym posegregowaniem. Chodzi mi o to, że każdy kolor jest inny i to jest dobre. Zazwyczaj trafiałam najwyżej na dwukolorowy podział i mimo, że poszczególne segmenty różnią się od siebie, zdecydowanie łatwiejsza do zapamiętania i odnalezienia jest informacja przyporządkowana właśnie w taki sposób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki Zajączku :*

   tak właśnie pomyślałam. sama jestem wzrokowcem ;)

   Usuń
 7. Też mam bzika na punkcie otrografii, zwłaszcza w dobie przeglądarek sprawdzających pisownię! Fajny post ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie. zawsze mnie dziwi, że dziewczyny zupełnie ignorują czerwone podkreślenia. choć przeglądarki nie wyłapują wszystkich błędów ;)

   Usuń
  2. Simply, u mnie miałaś dowód, że absolutnie nie można ufać przeglądarkom, na przykład Mozilli...

   Usuń
 8. czekam na dalsze posty o znakach, przyznam, że sama czasami mam z tym problem, ale staram się zwracać na ten aspekt dużą uwagę. Okropnie się czyta zlepek słów;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajny pomysł na serię postów, chętnie poczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. O, dobra, czas się pouczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj, Ty masz to w małym paluszku :*

   Usuń
  2. Tja, dlatego wciąż robię błędy i dowiaduję się nowych rzeczy :D

   Usuń
  3. nie wiem, co powiedzieć, bo w interpunkcji zawsze byłaś najlepsza :*

   Usuń
 11. Konkretnie i dosadnie - to się chwali!
  Ja sama czasem mam problem z przecinkami i nadużywaniem myślników :P Ale staram się z tym walczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja odkąd pamiętam miałam problem z za długimi zdaniami. Teraz próbuję się hamować i częściej jednak używać kropki ;)
  Kolejny świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a wiesz, nie zauważyłam takiej tendencji u Ciebie :)
   dzięki :*

   Usuń
 13. Interpunkcja ważna rzecz! Ja też widzę sporo błędów interpunkcyjnych i te przeszkadzają mi najbardziej. Prawda jest jednak taka, że błędy interpunkcyjne to wynik nieznajomości składni i zasad, wedle których "budujemy" zdania. I oczywiście słownik. Prawie każdy ma w domu słownik ortograficzny, a interpunkcyjny traktuje się po macoszemu:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. smutna rzeczywistość :(

   wydaje mi się, że większość słowników ortograficznych ma dział poświęcony interpunkcji :)

   Usuń

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoją opinią :)

Bardzo proszę o niepozostawiane komentarzy typu: "Fajny blog. Obserwuję i liczę na to samo". Nie reaguję na agresywną autopromocję, więc nie spamuj, a ja nie będę musiała cenzurować :)

UWAGA: komentarze w postach starszych niż 7 dni są moderowane. Zmusił mnie do tego zalew automatycznie generowanych komentarzy, mających na celu reklamowanie różnych stron internetowych.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...