Strony

poniedziałek, 28 lutego 2011

Zakupy w Orsayu / Orsay haul

Korzystając z pobytu w PL poszłam na wiosenne zakupy do jednego z moich ulubionych sklepów. Miałam 20% zniżki;)

Today I went to one of my favourite stores. Mostly because I had 20% discount on all the clothes;)
Przy okazji zajrzałam do drogerii, bo "chodził" za mną lakier 306 velvet rose z Rimmela. Jest to przepiękny odcień różu. I wiecie co? W Anglii ten akurat kolor NIE ISTNIEJE. Nie ma go nawet na oficjalnej stronie producenta. Dziwne, co nie?

To make the day perfect I just had to buy a gorgous nail polish by Rimmel - 306 velvet rose. It is not available in England. In fact, it doesn't exist there. You won't find it on the Rimmel website. Weird, isn't it?

sobota, 26 lutego 2011

The Versatile Blogger :) TAG

Zostałam wytypowana do nagrody przez Lady in Purplee - bardzo dziękuję! Sprawiłaś mi ogromną przyjemność:)

Zasady:
1. Podziękuj i napisz adres bloga który wręczył Ci nagrodę.
2. Napisz siedem faktów o sobie.
3. Podaj siedem blogów na które najczęściej i najchętniej wchodzisz .
4. Powiadom te blogi o wygranej.


Siedem faktów o mnie:
1. Studiowałam filologię angielską na UG - trzy lata na specjalności nauczycielskiej i dwa na translatoryce.
2. Kocham czytać książki. Ostatnio moim ulubionym gatunkiem jest fantasy. Lubię wampiry, wilkołaki, duchy i wszelkiego rodzaju shapeshiftersów:)
3.Uwielbiam kawę i  mogłabym pić ją litrami.
4. Jestem najstarsza z rodzeństwa. Mam dwóch młodszych braci.
5. Kocham zakupy, ale wolę wydawać pieniądze na ubrania i buty niż kosmetyki, bo nie lubię wyrzucać tych ostatnich, gdy mi się przeterminują. Mam np. tylko jeden podkład i puder; następne kupię dopiero, kiedy zużyję te.
6. Powyższa zasada nie odnosi się do lakierów do paznokci. Te są moją ogromną słabością...
7. W czerwcu skończę 25 lat; urodziłam się w dniu urodzin mojego taty, a mama ma urodziny jeden dzień przed nami, więc świętujmy wspólnie:D


TAGuję:
http://fioletowydeszcz.blogspot.com/
http://82inez.blogspot.com/
http://kosodrzewina.blogspot.com/
http://mymakeupmoments.blogspot.com/
http://aboutlillamy.blogspot.com/
http://belleoleum.blogspot.com/
http://recenzjekosmetykowpolskich.blogspot.com/

Chętnie się dowiem siedmiu faktów o Was:)

Bra-fitting

Ileż to razy zdarzyło Ci się kupić stanik, który wbijał się boleśnie w ciało, obcierał i ogólnie wywoływał nieprzyjemne doznania? Mi wiele! Właściwie to przez całe gimnazjum i liceum miałam z tą częścią garderoby mniejsze lub większe problemy. Przez wieeele lat nosiłam popularny rozmiar 75C. Aż w końcu nadszedł taki dzień, że stanik tak bardzo dał mi w kość, iż postanowiłam coś z tym zrobić. Wystarczyło zapytać o poradę wujka Google;)

Bra-fitting to jeden z tych zwrotów, o którym wiele osób słyszało, ale niewiele się przejęło. Czytałam, że oszacowano, iż tylko 5 do 10% Polek nosi dopasowany biustonosz. Że jak? Myślę jednak, że to m.in. wina sieciówek. Powodzenia w poszukiwaniu rozmiaru 65G w H&M czy Triumphie! A jak już ktoś świadomie chce kupić dopasowaną bieliznę, to cena zazwyczaj zwala z nóg. Tak, tak, okazuje się, że nasze biusty mają wielu wrogów. Co za tym idzie, za parę lat przestaną być naszą ozdobą a staną się powodem do wielu zmartwień natury estetycznej. Nie, nie wyolbrzymiam problemu.
A zatem - na co należy zwrócić uwagę, dobierając stanik?

1) Obwód biustonosza.
Kiedy obwód jest zbyt szeroki biust nie jest dobrze podtrzymywany, przez co widać działanie grawitacji (zwłaszcza u starszych pań). A kiedy podnosimy ręce piersi, próbując wydostać się z tego źle strzeżonego więzienia, uciekają dołem... 
Tymczasem to głównie obwód (a nie ramiączka) powinien podtrzymywać nasz biust. Jak dobrze zmierzyć obwód? Zmierz się dokładnie pod biustem mocno zaciskając centymetr. Od wyniku odejmij 3-5 cm i zaokrąglij go w dół (stanik jest elastyczny, a zatem się rozciąga). 

UWAGA: 
"Pamiętaj, że to, jaki powinien być obwód Twojego stanika, zależy w dużej mierze od ilości Twojej tkanki tłuszczowej i ułożenia żeber. Kobieta, która ma więcej tkanki tłuszczowej, musi kupić węższy obwód niż ta, której wymiary są podobne, ale tkanki tłuszczowej jest mniej. Tkanka tłuszczowa jest miękka i nie daje wystarczającego oparcia. O ile to możliwe, obwód powinien opinać się na żebrach, a nie na niej." (http://besame.blox.pl/2007/02/Stanikowo-poradnikowo.html)

Kiedy mamy stanik z tak dopasowanym obwodem zapięcie biustonosza znajduje się na linii biustu (ani wyżej, ani niżej) a biustonosz nie przesuwa się w trakcie noszenia. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić w drugą stronę, bo zbyt ciasny obwód będzie Cię uciskać i sprawiać problemy z oddychaniem!

Ważne: kup stanik, który da się zapiąć na ostatnią (najluźniejszą) haftkę. Dlaczego? Ponieważ pod wpływem noszenia obwód się rozciąga, wtedy  po prostu przepniesz stanik na następną haftkę.

2) Miseczki.
Kiedy wybierzemy zbyt duże miseczki ich górna krawędź nie przylega do piersi a nieestetycznie odstaje. Materiał marszczy się. Najgorsze jest jednak to, że piersi nie są wystarczająco zebrane i podtrzymane. Z kolei przy zbyt małych miseczkach przy górnych krawędziach piersi formują się w tzw. "bułeczki" a po bokach biust jest brutalnie spychany w kierunku pach - piersi się odkształcają.  Do tego fiszbiny przylegają do piersi, często w nie się boleśnie wbijając. Przy właściwie dobranych miseczkach linia biustu jest gładka, materiał nigdzie się nie marszczy ani nie odstaje a końce fiszbin celują w środek pach.
Każda firma ma inną rozmiarówkę, więc każdy Twój stanik może mieć inną miseczkę. KAŻDY stanik musisz po prostu zmierzyć. To genialne urządzonko pomoże Ci w przybliżeniu określić miseczkę.

3) Ramiączka.
Ramiączka powinny dźwigać tylko ok. 10% ciężaru całego biustu. Jeśli są za długie, nie będą tego robić, a dodatkowo będą denerwująco opadać. Jeśli są za krótkie - stanik będzie podjeżdżał do góry a ramiączka będą się boleśnie wbijać w ciało. W znakomitej większości staników długość ramiączek można regulować, co też powinnaś zrobić;)
Uwagi dodatkowe:
  • "Jeżeli, pomimo odpowiedniego rozmiaru biustonosza, fiszbiny nie celują w środek pachy, to po prostu mierzony model nie jest dla Ciebie odpowiedni." (http://besame.blox.pl/2007/02/Stanikowo-poradnikowo.htm)
  • Co firma to rozmiarówka. Mierz, mierz, i jeszcze raz mierz każdy biustonosz.
  • Tabele rozmiarów do pomoc a nie wyrocznia. Mierz, mierz, i jeszcze raz mierz każdy biustonosz.
  • Dobrze dobrana bielizna nadaje kształt naszemu ciału. To zdjęcie znalazłam w TYM artkule:
Polecam jeszcze zajrzeć TUTAJ i TUTAJ:) 
Dziewczyny, dbajcie o swoje piersi!

czwartek, 24 lutego 2011

Jak ukryć wystający brzuszek

Nie wiem, jaki mam typ sylwetki. Na studiach kiedy mniej  regularnie jadłam i chodziłam na fitnes trzy razy w tygodniu wydawało mi się, że jestem klepsydrą. Teraz, kilka kilogramów później (mam taką pracę, że fitnes  i siłownia odpadają, bo po prostu nie ma czasu:( ), wszystko, co przyszło, poszło w tyłek, biodra i przede wszystkim brzuch. Wydaje mi się, że wyglądam jak jabłko... Ciężko stwierdzić. Wiem jedno,nogi mam zgrabne. Brzuszek zawsze miałam wystający, nawet kiedy byłam szczuplejsza. Dlaczego dzielę się takimi szczegółami? Otóż wiem, że z wystającym brzuszkiem boryka się wiele kobiet. Czasami nic nie mogą na niego poradzić, bo po prostu odziedziczyły go po mamie czy babci. Z czym to się wiąże? Niestety z pewnymi ograniczeniami w garderobie.... Żeby wyglądać świetnie trzeba wybierać ubrania, które nam pasują, a nie podążać ślepo za modą.

Macie, tak jak ja, wystający brzuszek? Dla nas świetne są:
  • luźne bluzki
  • sukienki odcięte pod biustem
  • tuniki
  • bluzki z obniżoną talią
  • długości mini - żeby przyciągnąć uwagę na nogi;)
  • drobne wzory
  • sukienki w stylu empire
  • bluzki z półokrągłym wykonczeniem na dole
  • bluzki z marszczonym pionowo przodem
  • jednorzędowe, dopasowane w talii marynarki
  • głębokie dekolty - przyciągają wzrok w kierunku biustu;)
  • pionowe wzory
  • biustonosze typu push-up
  • fasony trapezowe
  • bluzki z wzorem na biuście i gładkie na brzuchu
  • spodnie i spódnice z podwyższonym stanem
  • sztywne materiały
  • gorsety
  • szerokie paski opuszczone na biodra
  • bluzki kopertowe

Powinniśmy unikać:
  • dopasowanych topów
  • obcisłych bluzek
  • grubych tkanin typu wełna
  • bardzo cienkich tkanin, np. satyny
  • zbyt krótkich bluzek (to chyba logiczne;))
  • zbyt ciasnych spodni i biodrówek (żeby nam się nic nie "wylewało" z góry)
  • wzorów w poziome paski - nie dla nas styl marynarski;)
  • spódnic na gumkę lub marszczonych w pasie
  • dużych aplikacji
  • bolerek i sweterków do pasa
Jak widać, wybór jest dość duży. Niestety bardzo ciężko znaleźć niektóre fasony, np. spodnie z podwyższonym stanem. Za to tuniki czy empirowe sukienki są fantastyczne:)

Można też troszkę oszukiwać. Ja np. mam kilka dopasowanych bluzek i noszę je w lepsze dni, tzn. kiedy brzuszek wystaje mniej niż zwykle lub w połączeniu z korygującą bielizną:) Można też założyć taką bluzkę pod marynarkę czy rozpięty lużny sweterek...

Jako nastolatka rozpaczałam nad każdym kolejnym kilogramem. A co to była za tragedia, kiedy moje ciało zaczęło się zaokrąglać - chodzi mi o takie "przejście" z sylwetki nastolatki do figury kobiety... A teraz? Nauczyłam się akceptować siebie taką, jaką jestem. Z brzuszkiem choćbym chciała nic nie zrobię, bo go odziedziczyłam po mamie... Wahania wagi? Taka już moja uroda. Ważne, że od kilku lat wciąż mieszczę się w rozmiar 38:) Fakt, ponarzekam sobie czasem, jak każdy, ale już się tak nie przejmuję:)
Jutro przyjeżdżam do Polski na dwa tygodnie:) Jupi! Już nie mogę się doczekać spotkania z rodziną i przyjaciółmi, no i zakupów;)

środa, 23 lutego 2011

Chwyt marketingowy drogerii Superdrug / Superdrug advertising gimmick

Tak jak Rossman, Superdrug sprzedaje również własne kosmetyki. Są one oznaczone gwiazdką o pustym środku. Superdrug ma m.in. linię kosmetyków zwaną "Naturals". Chciałam wypróbować coś z tej linii, więc wybrałam żel pod prysznic z kokosem i masłem Shea. 

Superdrug offers, among others, its own range of cosmetics. One of their lines of cosmetics is called "Naturals". I wanted to try something "natural" so I bought the coconut and shea butter shower creme.


Nie ukrywam, że przyciągnęła mnie również szata graficzna tego kosmetyku;)  Produkt dobrze się pieni (SLES) i obłędnie pachnie kokosem. Zapach niestety nie utrzymuje się długo na skórze, ale może dlatego, że nie mam balsamu z tej linii. Po kąpieli musimy koniecznie użyć czegoś nawilżającego, bo skóra jest wysuszona, a nie, jak obiecuje producent, luksusowo miękka. Mimo masła shea kosmetyk nie działa nawilżająco, a producent mądrze nawilżenia nie obiecuje.

I confess, I liked the packaging immediately. I think it's eye-catching. The creme foams well (SLES) and smells of coconut. I love the fragrance. Unfortunately, it doesn't stay on my skin but maybe it's my fault as I don't have the coconut and shea butter body moisturiser. Having showered, you need to apply a moisturiser because your skin feels dry and not at all luxuriously soft. Despite having shea butter in it, the product doesn't have any moisturising properties. However, the manufacturer doesn't promise that so, well, yeah. No complaints.


A teraz o tytułowym chwycie marketingowym. Ile naturalnych składników znajduje się w żelu pod prysznic z serii Naturals? Odpowiedź: trzy naturalne i jeden pół-naturalny na 23 składniki! Niezły wynik;)

What did I mean by the "advertising gimmick" in the title? Well, take a look at the list of ingredients. How many natural ingredients can you find? I'll tell ya - 2 natural and 1 half-natural out of 23 ingredients! What a result...


Ingredients: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Ammonium Lauryl Sulfate, Glycerin, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Cocamide DEA, Styrene/Acrylates Copolymer, Cocos Nucifera (Coconut) Fruit Extract, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Parfum, Xanthan Gum, Propylene Glycol, Triethylene Glycol, Benzyl Alcohol, Sodium Lauryl Sulfate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Magnesium Nitrate, Magnesium Chloride, Disodium EDTA.

Sodium Laureth Sulfate: Anionowa substancja powierzchniowo czynna. Jedna z najpopularniejszych substancji myjących - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Substancja o dobrych właściwościach pianotwórczych. Może podrażniać.
Sodium Chloride: Substancja stosowana w preparatach do higieny jamy ustnej jako substancja polerująca oraz redukująca nieprzyjemny zapach. Modyfikator reologii. Wpływa na konsystencję kosmetyków myjących - powoduje wzrost lepkości w preparatach zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne.
Cocamidopropyl Betaine: Amfoteryczna substancja powierzchniowo czynna. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych, łagodzi ewentualne działanie drażniące anionowych substancja powierzchniowo czynnych. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Pełni rolę modyfikatora reologii (czyli poprawia konsystencję) w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli.
Ammonium Lauryl Sulfate: tensydy. Pochodzenia różnego. Składnik, który zawiera siarczan laurylowy i sól amonową. Składnik, który jest tanią, dobrą, pieniącą substancją dla szamponów i płynów do kąpieli, jest środkiem aktywnie myjącym, odpowiedzialnym za gruntowne oczyszczanie skóry i włosów. Bazuje na PEG (glikol polietylenowy). Substancja drażniąca skórę.
Glycerin: Hydrofilowa substancja nawilżająca. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotor przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Humektant. Wspomaga działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywnośći wody, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Pochodzenia różnego. Używana w kosmetyce głównie jako środek utrzymujący wilgoć. Jest substancją wchodzącą w skład naturalnego czynnika nawilżającego, sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. W wysokich stężeniach działa antyseptycznie, może jednak przy takiej ilości podrażniać błony śluzowe. Gliceryna jest mocno higroskopijna, w preparatach do pielęgnacji skóry (w zależności od stężenia) może mieć również niekorzystne działanie. Przy niedostatecznej wilgotności powietrza szybko pozbywa/odciąga wodę ze skóry co doprowadza często do wysuszenia naskórka.
PEG-7 Glyceryl Cocoate: Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja stosowana jako renatłuszczająca. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych, dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową. Stabilizacja i poprawa wyglądu piany. Jako koemulgator wspomaga również działanie głównego emulgatora, który warunkuje powstawanie emulsji, poprzez połączenie fazy wodnej i olejowej. PEG-7 Glyceryl Cocoate jest substancją używaną przede wszystkim w kosmetykach myjących, które nie pozostają na skórze, ale są spłukiwane. W produktach spłukiwanych nie powoduje żadnych efektów ubocznych takich jak prodrażnienia. Jednak w produktach pozostających na skórze stężenie substancji nie powinno przekraczać 10%, ponieważ w większej ilości może wywołać ewentualne podrażnienie skóry.
Cocamide DEA: emulgatory, tensydy, regulatory lepkości, stabilizatory. Pochodzenia najczęściej roślinnego. Półsyntetyczny składnik uzyskiwany z oleju kokosowego, który:
  • reguluje lepkość w końcowym produkcie (zmniejsza lub podwyższa)
  • jest substancją aktywnie myjąca, odpowiedzialną za gruntowne oczyszczanie skóry i włosów, dlatego też używany najczęściej do środków myjących m.in. szamponów, płynów do kąpieli
  • jest stabilizatorem w emulsji
Może wytworzyć nitrozaminy.
Styrene/Acrylates Copolymer: Substancja pełni w kosmetykach wiele funkcji:
  • składnik wpływający na konsystencję produktu kosmetycznego - powoduje wzrost lepkości;
  • stabilizuje emulsje zwykłe i silikonowe, czyli przedłuża trwałość kosmetyków, zapobiega np. przed rozwarstwianiem się kremu;
  • lepiszcze, czyli substancja wiążąca składniki kosmetyków.
Cocos Nucifera (Coconut) Fruit Extract: Wyciągi z kokosa to skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych, regenerujących i nawilżających. (http://www.oriflame-kosmetyki.pl/katalog-tagow/kokos/)
Butyrospermum Parkii (Shea Butter): Pochodzenia roślinnego. Afrykańskie drzewo Butyrospermum Parkii Kotschy, z którego owoców (orzechów) otrzymywany jest, poprzez tłoczenie, tłuszcz. Owoce te zawierają do 50% cennego tłuszczu. Masło Shea bogate jest w naturalną alantoinę, witaminę E, prowitaminę A, posiada lekki (3-4) filtr ochronny (UVB). Jest tłuszczem, który daje konsystencję w emulsjach, dzięki czemu stwarza śmietankowy, stabilny produkt kosmetyczny. Jego bogaty skład czyni go również substancją aktywną. Masło Shea ma właściwości wygładzające, natłuszczające, nawilżające, sprawia, ze skóra jest elastyczna, miękka i gładka. Znajduje zastosowanie w emulsjach wszelkiego rodzaju, balsamach, maściach przy suchej, wrażliwej, dojrzałej skórze, do kremów ochronnych, przy chorobach skóry jak np. łuszczyca. Jako czysty produkt można używać do pielęgnacji suchych, łamliwych, kruchych włosów.
Parfum: substancja zapachowa
Xanthan Gum: Modyfikator reologii (wpływa na konsystencję) - zagęstnik, zwiększa lepkość preparatu.
Propylene Glycol: środki rozpuszczające, humektanty. Pochodzenia chemicznego. W wyższych stężeniach działa konserwująco, obniżając aktywność wodną. Jest dobrym rozpuszczalnikiem dla estru etylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego (PHB-ester) w emulsjach (tzn. wzmacnia siłę rozpuszczania fazy wodnej i zapobiega "wywędrowaniu" parabenów z fazy tłuszczowej, gdzie są nieskuteczne). Jest substancją, którą najczęściej używa się w kosmetyce (w emulsjach i pastach do zębów) jako składnik utrzymujący wilgotność. Środek ekstakcyjny do produkcji ekstraktów roślinnych. Jest również rozcieńczalnikiem do gęstych tensydów. Może powodować podrażnienia.
Triethylene Glycol: środki rozpuszczające. Pochodzenia chemicznego. Składnik, który ma głównie zastosowanie w przemyśle tworzyw sztucznych, jest komponentem dla olejów hydraulicznych, zmiękczaczem dla lakierów, środkiem smarującym i emulgatorem. Bazuje na PEG (glikol polietylenowy).
Benzyl Alcohol: konserwanty, środki rozpuszczające, substancje zapachowe. Pochodzenia chemicznego. Substancja o lekko słodkawym, delikatnym, migdałowym zapachu. Składnik stosowany najczęściej jako rozpuszczalnik lub zmywacz do farb i lakierów, jego estry używane są w perfumerii do kompozycji zapachowych. Środek o działaniu lekko znieczulającym, w wysokich dawkach może podrażniać skórę.
Sodium Lauryl Sulfate: Surfaktant, środek powierzchniowo czynny stosowany w szamponach płynach kąpielowych, środek silnie pieniący (http://maseczki.8am.pl/surowce.html)
PEG-40 Hydrogenated Castor Oil: Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja odtłuszczająca usuwająca zanieczyszczenia tłuszczowe z powierzchni skóry. Emulgator. Ponadto pełni rolę solubilizatora, czyli umożliwia wprowadzenie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, np. kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne, substancje tłuszczowe. PEG-40 Hydrogenated Castor Oil jest bardzo bezpiecznym surowcem stosowanym w kosmetykach.
Methylchloroisothiazolinone: konserwanty. Pochodzenia chemicznego. Środek konserwujący, który w emulsji już w niewielkiej ilości hamuje rozwój bakterii i grzybów. Używana w ilościach 7,5ppm, gdzie przy tej dawce nie powinna wywoływać alergii. Związek halogenoorganiczny. Ogólnie substancja mocno alergizująca.
Methylisothiazolinone: konserwanty. Pochodzenia chemicznego. Środek konserwujący przeznaczony dla kosmetyków. Stosowany w mieszaninie z Methylchloroisothiazolinone, gdzie razem maksymalne dopuszczalne stężenie wynosi 0,0015%. Środek często wywołujący alergie.
Magnesium Nitrate: Pochodzenia mineralnego. W mieszaninie z palnymi substancjami są łatwo zapalne i mogą się bardzo mocno palić. Szkodliwe przy użyciu wewnętrznym. Może wytworzyć nitrozaminy.
Magnesium Chloride: reguluje lepkość.
Disodium EDTA: substancje chelatujące, regulatory lepkości, zmiękczacze. Pochodzenia chemicznego. Środek chelatujący (związki organiczne), który dodaje się do produktów kosmetycznych, aby mógł wytworzyć z jonami metali kompleks (całość) przez co może wpłynąć na stabilność i/lub wygląd kosmetyków. Składnik używany także jako regulator lepkości w końcowym produkcie (zmniejsza lub podwyższa).

Źródła: wizaz.pl, kosmopedia.org

wtorek, 22 lutego 2011

Rimmel, 002 Smokey Brun eyeshadow palette + NOTD

Co tu dużo mówić - uwielbiam tą paletkę! Cienie są perłowe z malutkimi rozświetlającymi drobinkami, dobrze napigmentowane, miękkie i łatwo się blendują. Nie osypują się przy aplikacji. Nałożyłam je na bazę Virtual i trwają w stanie niezmienionym już 10 godzin. Gorąco polecam:)





I simply love this palette! The eyeshadows are pearl and they have mini particles which brighten your make-up. The shadows are well-pigmented, soft and blendable. I applied them on an eyeshadow base and since then (10 hours) nothing undesirable happened - no creasing, no fading. Also, I didn't experience any fallout. I definitely recommend Smokey Brun:) 

TUTAJ znajdziecie wszystkie wersje kolorystyczne paletek:)

Info about these new eyeshadow quads HERE.

A dziś na pazurkach Miss Sporty 330 green lemon i Andrea Fulerton gemstone overcoat. Bardzo ładny efekt;)

Today I'm wearing on my nails Abdrea Fulerton gemstone overcoat layered over Miss Sporty 330 green lemon. Nice effect, isn't it?



poniedziałek, 21 lutego 2011

Rimmel, 023 Beauty Spells eyeshadow palette

Kiedy zaprezentowałam tutaj małe zakupy z Rimmela, poproszono mnie, abym pokazała, jak cienie prezentują się na powiece. Dziś był baaardzo ponury dzień, więc kolory też wyszły na zdjęciach bure:( Brwi nie pomalowane, bo skończyła mi się kredka i jeszcze nie kupiłam nic nowego...

Pierwsze wrażenia dotyczące paletki: cienie są bardzo dobrze napigmentowane i łatwo się blendują. Kreska czarnym cieniem praktycznie zrobiła się sama...  Wszystkie kolorki z tej paletki zawierają brokat, który niestety osypuje się w ciągu dnia na policzki. Przy aplikacji cienie mogą się osypywać, jeśli nie strzepiemy nadmiaru z pędzelka. Na bazie (Virtual) wytrzymują do momentu demakijażu nie zbierając się w załamaniu ani nie blednąc. Ogólnie - wrażenia baaardzo pozytywne. Już lubię tą paletkę:) Jedynym minusem jest "wędrowanie" drobinek brokatu, ale z tym można sobie poradzić. Polecam!




Couple of days ago I bought two Rimmel eyeshadow palettes. When I posted the pictures here, I was asked to show what the shadows look like on the eyelid. So today let me present you 023 Beauty Spells palette. Because the day was really dull, with no hopes for sunlight at all, my camera "dullified" the colours of the shadows:( Sorry for that. Also, my eyebrows are bare because  I used up all of my my eyebrow pencil and I haven't had a chance to buy a new one yet...

My first impression is that all the eyeshadows are well-pigmented, soft and blendable. The black shadow is perfect as liner. All the shades have some glitter in them. The glitter falls down on your cheeks couple of hours following the application. Also, be careful not to have too much eyeshadow on your brush or else expect some fallout. As I have oily eyelids I used an eyeshadow base and the eyeshadows neither creased nor faded for the whole day.

All in all - I love this palette already. "Wandering" glitter is the only problem I noticed. I definitely recommend Beauty Spells!

niedziela, 20 lutego 2011

Rimmel, Stay Matte Dual Action Concealer

Stay Matte Dual Action Concealer to korektor na wypryski. Nazywa się "Dual Action", ponieważ według producenta nie tylko te wypryski zakrywa nie blokując porów, ale też je leczy - służy do tego zielony pasek w środku korektora, który ma zawierać wyciągi z bawełny, rumianku i ogórka. Poza tym zielony kolor neutralizuje zaczerwienienia.

Korektor ma formę sztyftu. Podoba mi się w nim to, że jest cieńszy niż standardowe korektory w sztyfcie. Dzięki temu można precyzyjniej pozakrywać pryszczyska. W konsystencji jest dość gęsty i dobrze zakrywa wypryski - pod warunkiem, że ich powierzchnia jest gładka. Jeśli tak nie jest, korektor wręcz podkreśla ewentualne nierówności. Jeśli chodzi o trwałość, trzeba nanosić poprawki w ciągu dnia, bo korektor może się ścierać. Nie wystarczy przykryć pryszczy rano i wsio. Korektor nie wytrzyma do wieczora.

Z tego co widziałam dostępne są cztery kolory: Ivory, Soft Ivory, Classic Beige i Soft Beige. Ja mam ten trzeci, ponieważ kupowałam go latem i moja cera była wtedy nieco ciemniejsza niż teraz.

Nie było łatwo znaleźć skład, ale w końcu natknęłam się na niego na jednym z brytyjskich blogów, którego autorka napisała list do firmy Rimmel z prośbą o  jego udostępnienie. I muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem - składowo ten produkt jest świetny! Szczegóły poniżej. Co do obietnic producenta: korektor rzeczywiście nie zapycha porów i podsusza wypryski. Uważam, że to udany produkt:) Zastrzegam jednak, że ja muszę zakrywać tylko pojedyncze niespodzianki; nie walczę już (na szczęście) z typowym młodzieńczym trądzikiem...



Stay Matte Dual Action Concealer is called "Dual Action" because it not only covers the blemishes without clogging pores but also treats them. What does it is the green core with cotton powder, chamomilla flower/leaf extract and cucumber fruit extract. Additionally, the green colour of the core neutralises redness of the blemishes.

I really like the fact that the stick is thinner than typical concealer sticks. It allows you to cover the actual blemish without covering the skin around it. The formula is quite thick. It covers well the blemishes which are smooth. If a blemish is not smooth, unfortunately the concealer will make it stand out. The concealer won't stay put for the whole day; you have to re-apply it every five or six hours.

As far as I know, there are four shades available: Ivory, Soft Ivory, Classic Beige, and Soft Beige. I have the third one. I bought is during summer when my complexion was a little darker than it is now.

It wasn't easy to find the list of ingredients. Finally, I came across it on one of the British blogs. Apparently, its author had to e-mail Rimmel to obtain it. I have to say that I'm actually impressed with the ingredients used.

As far as the promises are concerned, yes, the concealer doesn't clog the pores, and yes, it does treat the blemishes. I think that this is a good product. Definitely worth recommending. However, I don't have the juvenile acne, just single pimples every now and then.

Dla zainteresowanych:


Ingredients: DI-C12-13 ALKYL MALATE, HYDROGENATED POLYDECENE, OZOKERITE, NYLON-12, CERA CARNAUBAICOPERNICIA CERIFERA (CARNAUBA), WAXICIRE DE CARNAUBA, TRIBEHENIN, CERA ALBA/BEESWAX/CIRE D'ABElLLE, MAGNESIUM SILICATE, POLYBUTENE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, BISABOLOL, GLYCERIN, TOCOPH ERYL ACETATE, SILICA DIMETHYL SILYLATE, TRIMETHOXYCAPRYLYLSILANE, ZINC OXIDE, CAPRYLYL GLYCOL, PANTHENYL ETHYL ETHER, RETINYL PALMITATE, MELIA AZADIRACHTA LEAF EXTRACT, ASCORBYL PALMITATE, SALICYLIC ACID, OCTYLDODECANOL, ALLANTOIN, PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL, HYDROXYHYDROCINNAMATE, GOSSYPIUM HERBACEUM (COTTON) POWDER, CHAMOMILLA RECUTITA (MATRICARIA) FLOWER/LEAF EXTRACT, CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT, [May Contain/Peut Conienir/+/-:TITANIUM DIOXIDE (CI 77891), IRON OXIDES (Cl 77492, 77491, 77499), FD&C BLUE NO. 1 (Cl 42090)].

DI-C12-13 Alkyl Malate: emolient
Hydrogenated Polydecene: nawilża, działa przeciwstarzeniowo, pomaga redukować zmarszczki (http://www.dermaxime.com/hydrogenated-polydecene.htm)
Ozokerite: pochodzenia naturalnego, wosk mineralny, zapobiega oddzielaniu się od siebie oleistych i płynnych składników kosmetyku, zmniejsza ryzyko złamania lub kruszenia się sztyftu, stabilizuje pomadki (http://www.cosmeticsinfo.org/ingredient_details.php?ingredient_id=443)
Nylon-12: redukuje błyszczenie, „pracuje” tak jak „pracuje” twarz (nie przemieszcza się, nie zbiera się w zmarszczkach, ale zostaje na swoim miejscu) (http://truthinaging.com/ingredients/nylon-12)
Cera Carnauba/Copernicia Cerifera (Carnauba): Pochodzenia roślinnego. Wosk, występujący w liściach palmy, o ciemnożółtym do brązowym zabarwieniu. Płatki wosku zawierają nasycone, wysokie kwasy tłuszczowe. Wosk ten posiada bardzo dobrą zdolność łączenia olejów. Główne zastosowanie znajduje jako masa tłuszczowa do produkcji szminek ochronnych lub kolorowych. Ma działanie wygładzające i natłuszczające, tworzy na skórze ochronny film.  (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=364)
Tribehenin: emolient
Cera Alba/Bees Wax (wosk pszczeli): Wosk pochodzenia zwierzęcego wydzielany przez pszczołę. Używany często w kremach i sztyftach jako baza. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające). Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące. Emulgator W/O. Modyfikator reologii, wpływa na konsystencję kosmetyku, powoduje wzrost lepkości. Pełni rolę stabilizatora emulsji, czyli chroni np. krem przed rozwarstwianiem, przedłuża trwałość kosmetyków. Ponadto stosowany jest jako lepiszcze, czyli substancja wiążąca składniki kosmetyków. Stosowany w kosmetykach nadaje im perłotwórczy (mętny, opalizujący) kolor (http://kosmopedia.org/encyklopedia/cera_alba,833/id:833/)
Magnesium Silicate: nie znalazłam informacji na temat tego składnika
Polybutene: składnik wiążący, zwiększa lepkość kosmetyków, może podrażniać (http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient.php?ingred06=722382)
Caprylic/Capric Triglyceride: Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film). Modyfikator reologii (poprawia konsystencję preparatu), powoduje wzrost lepkości kosmetyków. Jest to substancja tłuszczowa, dzięki czemu ułatwia poślizg przy aplikacji preparatu, więc poprawia właściwości użytkowe. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/caprylic_capric_triglyceride,292/id:292/)
Bisabolol: Alkohol występujący w olejku eterycznym z rumianku. Substancja aktywna, wykazuje szerokie spektrum działania kosmetycznego (wywołuje efekt kosmetyczny na skórę), działanie antyseptyczne, łagodzące, przeciwzapalne. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/bisabolol,885/id:885/)
Glycerin (gliceryna): Hydrofilowa substancja nawilżająca. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Humektant - zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Wspomaga działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywnośći wody, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/glycerin,311/id:311/)
Tocopheryl Acetate: Substancja o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym), hamuje procesy starzenia się skóry wywołane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Jest doskonałym czynnikiem hamującym rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury lipidowe błon komórkowych i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej, dzięki czemu wzmacnia barierę naskórkową. Wzmocnienie bariery naskórkowej nie tylko utrudnia wnikanie substancji obcych i zapobiega podrażnieniom, ale także hamuje TEWL (transepidermalną utratę wody) dzięki czemu wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. Zapobiega lub w znaczny sposób ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych. Dodatek antyoksydantów zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego. Zastosowanie tokoferolu w formie estrowej ma wpływ na modyfikację właściwości aplikacyjnych - mniejsze tłuszczenie form zawierających ester w porównaniu z tokoferolem. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/tocopheryl_acetate,559/id:559/)
Silica Dimethyl Silylate: pochodzenia chemicznego, emolient, stabilizator emulsji, kontroluje lepkość (http://www.cosmeticanalysis.com/cosmetic-ingredients/silica-dimethyl-silylate.html)
Trimethoxycaprylylsilane: substancja wiążąca, wygładzająca (http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient.php?ingred06=706680)
Zinc Oxide (tlenek cynku): Pochodzenia mineralnego. Biały, lekki, bezzapachowy proszek nierozpuszczalny w wodzie i w etanolu, rozpuszczalny w olejach. Składnik stosowany w kosmetyce jako:
  • biały barwnik
  • UV-absorbent, substancja przeciwsłoneczna, filtrująca promieniowanie UVA i UVB, chroniąca przed poparzeniem słonecznym i przedwczesnym starzeniem skóry
  • środek hamujący wydzielanie potu. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=1382)
Caprylyl Glycol: Glikol kaprylowy jest stosowany w wielu produktach: kremach, balsamach, sztyftach, olejkach oraz jako dodatek w kosmetykach do kąpieli. Ma zdolność przechodzenia przez naskórek w głąb skóry. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film). Humektant. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/caprylyl_glycol,886/id:886/)
Panthenyl Ethyl Ether: zapobiega elektryzowaniu się włosów (tyle znalazłam hehe)
Retinyl Palmitate: w jego skład wchodzi retinol (witamina A), która ma działanie przeciwzmarszczkowe (http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient.php?ingred06=705545#)
Melia Azadirachta Leaf Extract (wyciąg z liści miodły indyjskiej – tłumaczenie moje): roślina ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antywirusowe itd. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Miodla_indyjska)
Ascorbyl Palmitate: Antyoksydant (przeciwutleniacz), spowalnia procesy starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Substancja o wysoce efektywnym działaniu ze względu na fakt, iż jest prawie w całości regenerowana. Wykazuje działanie głównie na powierzchni skóry. Poprzez pośrednią stymulację podziałów komórkowych wykazuje umiarkowane działanie eksfoliacyjne (złuszczające). Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia. Po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Wykazuje ochronny wpływ w stosunku do promieniowania UVA i UVB, ma również korzystny wpływ na skórę po opalaniu, zmniejsza powstały rumień. Działa także przeciwzapalnie. Zapobiega lub w znaczny sposób ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych. Dodatek antyoksydantów zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego.
Salicylic Acid (kwas salicylowy): Pochodzenia chemicznego. Źle rozpuszczalny w wodzie proszek, który ma działanie mocno złuszczające i oczyszczające. Kwas salicylowy dopuszczony jest jako konserwant w kosmetykach do max. stężenia 0,5%. Nie stosowany w produktach do pielęgnacji dzieci poniżej 3 roku życia (oprócz szamponów). Używany m.in. w szamponach przeciwłupieżowych, wodach do włosów, w preparatach do usuwania skóry rogowej (np. na piętach).
W czystej postaci:
  • niebezpieczny przy wdychaniu lub absorpcji przez skórę
  • wywołuje podrażnienia skóry
  • doświadczenia laboratoryjne udowodniły mutogenność substancji
  • niebezpieczny dla płodu
  • wyraźny czynnik alergiczny. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=687)
Octyldodecanol: Emolient. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną. Poprawia właściwości aplikacyjne - ułatwia rozprowadzanie preparatu na skórze i włosach. Stabilizuje emulsję poprzez  ochronę przed separacją składników. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/octyldodecanol,327/id:327/)
Allantoin (alantoina): Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga prcesy regeneracji i odbudowy naskórka, stymuluje proces gojenia się ran. Działa silnie nawilżająco, przez co wywołuje uczucie gładkości na skórze. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/allantoin,283/id:283/)
Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate: antyoksydant
Gossypium Herbaceum (Cotton) Powder: wyciąg z bawełny, sprawia, że nie tylko tkaniny, ale również nasza skóra, są miękkie i delikatne. Ma on właściwości nawilżające, przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia. Można go spotkać w kremach do rąk, czy do stóp, a także w preparatach do włosów. (http://kosmetyka-naturalna.pl/index.php/2010/04/bawelna/)
Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower/Leaf Extract: wyciąg z kwiatu i liści rumianku; Ekstrakt rumiankowy otrzymywany jest poprzez moczenie kwiatów w wodzie (do natychmiastowego użycia), alkoholu lub mieszaninie alkoholu z dodatkiem glikolu propylenowego czy parabenów (konserwanty). Zawiera on: alfa-bisabolol, olejki eteryczne, chamazulen i substancje gorzkie. Stosowany przy delikatnej, wrażliwej, suchej, dojrzałej, zanieczyszczonej, trądzikowej skórze, w pastach do zębów i w preparatach do higieny jamy ustnej, w wodach po goleniu, w dezodorantach. Hamuje zapalenia, leczy, uspokaja skórę, łagodzi podrażnienia. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=1440)
Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract: ekstrakt ze świeżych ogórków; oczyszcza, wybiela i zmiękcza skórę (http://www.helifarm.pl/leksykon/11)

sobota, 19 lutego 2011

Małe zakupy Rimmelowe / Small Rimmel haul

W drogeriach Superdrug znów jest promocja na niektóre marki kosmetyczne. Promocja typu "Kup trzy rzeczy, zapłać za dwie". Zbiegła się z wprowadzeniem przez Rimmela nowych potrójnych i poczwórnych paletek cieni. Zaciekawiona zaczęłam je macać w sklepie i zrobiły na mnie dobre wrażenie. W dotyku są jakby satynowo-kremowe, pigmentacja na skórze też ok. Do tego potrzebowałam nowego tuszu, więc... skorzystałam z promo;) Właściwie to spodobały mi się trzy paletki, ale ostatecznie wzięłam dwie, bo kolory tej, z której zrezygnowałam bardziej nadają się na zimę niż zbliżającą się wiosnę;)  Ciekawe jak będą się sprawować na powiece...

Kupiłam tusz Sexy Curves (z ciekawości, bo nigdy go nie miałam) oraz paletki 002 Smokey Brun i 023 Beauty Spells.



Superdrug has a "3 for 2" promotion on several brands again. What is more, Rimmel introduced new trio and quad eyeshadows. As I tested them in the shop I immediately liked the texture and pigmentation so I bought two palettes: 002 Smokey Brun and 023 Beauty Spells. I wanted one more but decided that the colours were too wintery. As I needed a new mascara, I bought Sexy Curves mascara. Love these 3 for 2;)

piątek, 18 lutego 2011

L'Oreal, Perfect Clean, Foaming Gel Wash, refreshing

Jakiś czas temu skończył mi się żel do mycia twarzy. Wybrałam się  zatem do drogerii i kupiłam żel L'Oreala. Dlaczego? Zainteresowałam się silikonową szczoteczką. Do wyboru mamy cztery rodzaje tego produktu: delikatny peeling, żel odświeżający, oczyszczający i łagodzący. Wszystkie mają dobrze się pienić. Kupiłam ten drugi.

Some time ago I needed a new face wash so I bought the Foaming Gel Wash by L'Oreal. Why? Because of the scrublet. The Perfect Clean range is comprised of four products: exfoliating foaming gentle scrub, refreshing foaming gel wash, purifying foaming gel wash, soothing foaming cream wash. I bought the second one.



Kilka słów o samym żelu: nie ma w nim NIC specjalnego. Nazywa się "foaming" (wytwarza dużo piany), ponieważ na drugim miejscu na liście składników widnieje dobrze pieniący się SLES, który jak wiadomo dla skóry dobroczynny nie jest, za to wpływa na wydajność produktu, bo do umycia twarzy wystarczy kropla wielkości ziarna grochu. Dlaczego nazwali go odświeżającym? Szczerze - nie wiem. Może dlatego, że ma w składzie mentol? Może dla zapachu? Moim zdaniem zapach nie jest ładny albo pociągający. Mentolu jest na szczęście mało, nie daje poczucia zimna na twarzy. Po umyciu twarz jest ściągnięta i potrzebuje nawilżenia. Zgadzam się za to z obietnicą producenta, który obiecuje czystą skórę i zmniejszone pory. Nie jest to jednak zasługa żelu, ale dołączonej szczoteczki. Jestem nią zachwycona. Dobrze oczyszcza skórę a przy tym jest delikatna - nie powoduje pękania naczynek. Dla samej szczoteczki warto kupić ten produkt. Mam nadzieję, że będzie mi jeszcze długo służyła:)

What do I think about the gel itself? I think that there is NOTHING special about it.It is foaming because of Sodium Laureth Sulfate which may not be the best ingredient for our skin but owing to it you need just a drop to wash your face. Why is my gel called refreshing? Honestly - I don't know. Maybe because of the scent, which is not that great by the way.  Or maybe because you can find menthol on the list of ingredients. After you wash your face the skin is dry and needs a cream. As for the promise - cleaner skin, smaller looking pores - I agree, the promise is kept, solely thanks to the scrublet. I love it. It's amazing. It cleans your skin but at the same time it's gentle so you don't have to worry about more broken capillaries. The product was worth buyng just to get hold of the scrublet:)

Szczoteczka - tak; żel - nigdy więcej!

Scrublet - yes; the gel wash - never again!

Dla zainteresowanych:
Ingredients: Aqua/Water, Sodium Laureth Sulfate, Coco-Betaine, Glycerin, Sodium Chloride, PPG-5-Ceteth-20, Sodium Benzoate, Benzyl Salicylate, Salicylic Acid, Polyquaternium-7, Hexyl Cinnamal, Menthol, Geraniol, Linalool, Hydroxycitronella, Limonene, Citronelool, Sodium Hydroxide, Citric Acid, Parfum/Fragrance

Sodium Laureth Sulfate: Jedna z najpopularniejszych substancji myjących - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Substancja o dobrych właściwościach pianotwórczych. W wielu publikacjach internetowych mowa jest o rakotwórczym działaniu Sodium Laureth Sulfate. Jednak są to informacje niezweryfikowane, ponieważ w publikacjach naukowych SLES nie powoduje działania rakotwórczego. Może jedynie wywoływać ewentualne działanie drażniące. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/sodium_laureth_sulfate,349/id:349/)
Coco-Betaine: Substancja antystatyczna - zapobiega elektryzowaniu się włosów. Kondycjonuje skórę i włosy - zmiękcza i wygładza. Łagodzi ewentualne drażniące działanie anionowych substancji powierzchniowo czynnych na skórę. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Substancja stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Pełni rolę modyfikatora reologii, czyli zwiększa lepkość preparatu, zawierającego anionowe substancje powierzchniowo czynne lub elektrolity (np. chlorek sodu), tworząc tzw. mieszane micele. Hydrotrop - substancja dodawana do kosmetyku w celu poprawy jego klarowności (http://kosmopedia.org/encyklopedia/coco_betaine,644/id:644/)
Glycerin: Pochodzenia różnego. Gliceryna może mieć pochodzenie zwierzęce (łój), roślinne (oleje - kwasy tłuszczowe) a także petrochemiczne (ropa naftowa). Używana w kosmetyce głównie jako środek utrzymujący wilgoć. Jest substancją wchodzącą w skład naturalnego czynnika nawilżającego, sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. W wysokich stężeniach działa antyseptycznie, może jednak przy takiej ilości podrażniać błony śluzowe. Gliceryna jest mocno higroskopijna, w preparatach do pielęgnacji skóry (w zależności od stężenia) może mieć również niekorzystne działanie. Przy niedostatecznej wilgotności powietrza szybko pozbywa/odciąga wodę ze skóry co doprowadza często do wysuszenia naskórka. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=1361)
Sodium Chloride: Substancja stosowana w preparatach do higieny jamy ustnej jako substancja polerująca oraz redukująca nieprzyjemny zapach. Modyfikator reologii. Wpływa na konsystencję kosmetyków myjących - powoduje wzrost lepkość w preparatach zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/sodium_chloride,989/id:989/)
PPG-5-Ceteth-20: emolient, rozpuszczalnik; skóra wydaje się po nim jedwabista, usuwa sebum (http://truthinaging.com/ingredients/ppg-5-ceteth-20)
Sodium Benzoate: Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem).Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych Jego dopuszczalne maksymalne stężenie to 0,5% (w przypadku stosowania soli tego kwasu jest to 0,5% w przeliczeniu na czysty kwas benzoesowy). (http://kosmopedia.org/encyklopedia/sodium_benzoate,345/id:345/)
Benzyl Salicylate: Pochodzenia chemicznego. Substancja występująca w postaci bezbarwnej do jasnożółtej cieczy o balsamicznym, słodkim, kwiatowym zapachu. W kosmetyce stosowany jako substancja zapachowa lub środek absorbujący promienie słoneczne (UVB). Składnik o działaniu lekko znieczulającym. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=1130)
Salicylic Acid: Pochodzenia chemicznego. Źle rozpuszczalny w wodzie proszek, który ma działanie mocno złuszczające i oczyszczające. Kwas salicylowy dopuszczony jest jako konserwant w kosmetykach do max. stężenia 0,5%. Nie stosowany w produktach do pielęgnacji dzieci poniżej 3 roku życia (oprócz szamponów). Używany m.in. w szamponach przeciwłupieżowych, wodach do włosów, w preparatach do usuwania skóry rogowej (np. na piętach).
W czystej postaci:
  • niebezpieczny przy wdychaniu lub absorpcji przez skórę
  • wywołuje podrażnienia skóry
  • doświadczenia laboratoryjne udowodniły mutogenność substancji
  • niebezpieczny dla płodu
  • wyraźny czynnik alergiczny. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=687)
Polyquaternium-7: dodaje miękkości i blasku skórze (http://www.theherbarie.com/Polyquaternium-7-pr-53.html)
Hexyl Cinnamal: Nienasycony aldehyd aromatyczny. Imituje zapach jaśminu. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/hexyl_cinnamal,374/id:374/)
Menthol: Często stosowany w kosmetykach do leczenia trądziku i spierzchniętych warg. Może powodować kontaktowe zapalenie skóry, drażni ją. (http://www.sekretyurody.eu/profesjonalna-kosmetyka/slownik-skladnikow-kosmetycznych/pokazhaslo/818/menthol)
Geraniol: Nienasycony alkohol alifatyczny z grupy terpenów. Imituje zapach pelargonii. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/geraniol,367/id:367/)
Linalool: Nienasycony alkohol alifatyczny z grupy terpenów. Imituje zapach konwalii. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/linalool,371/id:371/)
Hydroxycitronella: nie znalazłam informacji na temat tego składnika
Limonene: Jednopierścieniowy weglowodór terpenowy. Imituje zapach skórki cytrynowej. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. (http://kosmopedia.org/encyklopedia/limonene,375/id:375/)
Citronellool: Jest to związek wchodzący w skład olejku różanego, związek zapachowy podobny do róży damasceńskiej lub francuskiej. Ogólnie wzmacnia, koi i pobudza zmysły. Zaliczany do afrodyzjaków. (portal.wsiz.rzeszow.pl/plik.aspx?id=8134 )
Sodium Hydroxide: Regulator pH. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu. Warunki i ostrzeżenia jakie powinny być umieszczone na opakowaniach kosmetyków zawierających wodorotlenek sodu to:
  • w produktach do usuwania skórek wokół paznokci - "Zawiera alkalia", "Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", "Chronić przed dziećmi".
  • w preparatach do prostowania włosów przy stosowaniu ogólnym powinno być umieszczone ostrzeżenie - "Zawiera alkalia"," Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", "Chronić przed dziećmi"; w użytku profesjonalnym - "Tylko do użytku profesjonalnego", "Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku".
  • w depilatorach (wodorotlenek sodu jest stosowany jako regulator pH) przy pH<12,7 - powinna być umieszczona informacja - "Chronić przed dziećmi", "Unikać kontaktu z oczami". (http://kosmopedia.org/encyklopedia/sodium_hydroxide,448/id:448/)
Citric Acid: Pochodzenia roślinnego. Naturalny ekstrakt owoców cytrusowych. Substancja występująca we wszystkich organizmach żywych. Szeroko stosowany w kosmetyce jako środek wspomagający działanie innych składników aktywnych. Składnik pomocniczy w ustawieniu wartości pH. Substancja maskująca (związki organiczne), którą dodaje się do środków kosmetycznych, aby mogła wytworzyć z jonami metali kompleks (całość) przez co może wpłynąć na stabilność i/lub wygląd kosmetyków. Citric Acid należy do kwasów AHA i działa na skórę lekko złuszczająco, dlatego też używany często w peelingach jako jeden ze składników. (http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=239)